• مناطق گردشگری

  جایگاه نیشابور از لحاظ گردشگری:

        نیشابور یکی از کهن‌ترین شهرهای ایران است که بر سر راه جاده ابریشم قرار گرفته است. قدمت این شهر را به دوره ساسانی و شاپور اول نسـبت داده‌اند، اما آخرین یافته‌های باستان‌شناسی در محوطه‌های پیش از تاریخ این شهرستان نشان می‌دهد که این شهر در هزاره سوم قبل از میلاد مسیح (حدود 4500 تا 5000سال قبل) دارای ارتباط تجاری با سند در پاکستان و نیز بین النهرین در عراق کنونی بوده است.

        وجود آب و هوای معتدل، نقاط و تفرجگاه‌های متعدد و بکر در دامنه جنوبی بینالود و نیز آرامگاه مفاخر فرهنگی کشور نظیر خیام و عطار و کمال‌الملک این شهر را از دیگر شهرهای استان و کشور متمایز و ممتاز نموده است. از مهم‌ترین نقاط تاریخی و گردشگری می‌توان به آرامگاه حکیم عمر خیام، آرامگاه عطار و کمال‌الملک، امامزاده محروق، بی‌بی شطیطه، مجموعه قدمگاه رضوی، فضل بن شاذان، سعید بن سلام مغربی، رباط شاه عباسی، ییلاقات دیزباد، چناران، گرینه، درود، بوژان، خروین، باغرود، رود، غار ابراهیم ادهم، صومعه، برف ریز، بار، کلیدر، چکنه و... نام برد. وجود اردوگاه بزرگ کشوری شهید رجائی در باغرود با ظرفیت 5000نفر در روز، مجموعه در دست احداث افلاک نما که بزودی به یکی از مراکز مهم علمی و گردشگری تبدیل خواهد شد، مجموعه تفریحی و گردشگری دهکده چوبین، موزه‌های تخصصی خیام و موزه حیات وحش، مناطق حفاظت شده حیات‌وحش دهنه حیدری و رئیسی، رودخانه های متعدد فصلی و دائمی و آبشارهای زیبای درود و بار و بوژان و نیز سایت مهم باستان‌شناسی شادیاخ، این شهرستان را به یکی از قطب‌های مهم گردشگری تبدیل کرده است و با تصویب هیأت محترم دولت (در دور اول سفر ریاست محترم جمهوری به استان خراسان) نیشابور به عنوان منطقه نمونه بین‌المللی گردشگری مورد تصویب قرار گرفته که گام مهمی در راه اعتلاء صنعت گردشگری و ایجاد زیر ساخت ها و جذب توریست در این شهرستان به شمار می رود.


  منطقه گردشگری درود نیشابور

       اولین مکان سکونتی پس از نیشابور که با ملاک‌های تقسیمات کشوری در سال 1342 بعنوان شهر انتخاب گردید شهر درود بوده است. این شهر زیبا و کوه‌پایه‌ای با ارتفاع متوسط 1570متر از سطح دریا می باشد. وجود حمامی از دوره صفویه و درخت چناری با قدمت حدود 300 تا 400سال نشان از سابقه طولانی و سکونت در این منطقه زیبا دارد. نام اولیه ده‌رود یا قرار گرفتن در محل تلاقی دو رود از دلایل وجه تسمیه درود بیان شده است و امروزه سرسبزی، امکان توسعه بافت فیزیکی، جریان رودخانه پر آب آبشار، سدی کوچک بر روی رودخانه و فاصله کم حدود 30کیلومتر از شهر نیشابور (5کیلومتری شمال شهر قدمگاه) و نیز ایجاد سایت پرواز با کایت از مزیت‌های گردشگری درود است و علاوه بر این مکان ارتباط با دره زیبای جاغرق و طرقبه مشهد در آن‌سوی ارتفاعات بینالود و احداث بزرگراهی کوهستانی از مسیر مذکور در آینده، موقعیتی است که می توان این شهر را با عنوان یکی از قطب‌های کم نظیر گردشگری طبیعی در استان خراسان رضوی مطرح نماید.

        به دلیل وجود ارتفاعات بینالود در شمال شهرستان نیشابور ییلاقات مصفا و دل‌انگیز زیادی در حاشیه جنوبی این ارتفاعات وجود دارد که از جذابیت فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده و وجود آب فراوان در این ییلاقات، باغات و مزارع بسیار زیبا و جذابی را پدید‌آورده که پذیرای خیل عظیم مسافران و گردشگران در فصول مختلف سال می باشد. از جمله این ییلاقات می توان به ییلاقات درود، خروین، گرینه، چناران، آبشار بار، برف ریز، صومعه، کلیدر، بوژان، غار، رود، میرآباد، حصار و دیزباد نام برد.

   

  منطقه گردشگری خروین

       شهر بزرگ و تاریخی خروین در 20کیلومتری شرق شهر نیشابور و به فاصله 2کیلومتری از مسیر جاده ارتباطی به شهر مقدس مشهد واقع شده است. ارتفاع متوسط شهر 1500متر بالاتر از سطح دریا و جریان دو رودخانه پرآب خرو، خرو کوچک و بزرگ و شکل‌گیری شهر خروین در محل تلاقی آن‌ها بعلاوه وجود باغ‌های انبوه میوه در حواشی دو دره رودخانه‌های مذکور سبب شده تا یکی از کم‌نظیرترین چشم‌اندازهای زیبای طبیعی در کوهپایه‌های شرقی ارتفاعات بینالود خلق گردد، بطوری که تحسین هر گردشگری با مشاهده این دو دره زیبا برانگیخته می‌شود. وجود امکان ارتباط کوهستانی با منطقه ییلاقی زشک در مشهد در آن‌سوی ارتفاعات بینالود و وجود برخی اماکن تاریخی، نظیر کاروانسرا، برج، باروی ویران و نیز آثار آتشگاه، قلعه و تعدادی سنگ قبر تاریخی و بنای چهار طاقی و مقدس در نظر مردم منطقه مشهور به چشمه علی، حکایت از تاریخ کهن و سابقه سکونت در این شهر دارد  تولید انبوه محصولات باغی و خشکبار نظیر: آلو، گیلاس، زردآلو، گردو و ...  از منابع درآمد در این شهر محسوب می‌گردد.
   

  باغرود یکی از معروف‌ترین مراکز گردشگری طبیعی در نیشابور

       باغرود منطقه و شهرکی سرسبز است که در ۱۲کیلومتری شمال شهر نیشابور قرار دارد. دره‌ای که در آن رودخانه‌ای در جریان است و اطراف آن پوشیده از درختان میوه، گردو، چنار، گیلاس، سیب و... است. باغرود یکی از معروف‌ترین مراکز گردشگری طبیعی در نیشابور به شمار می‌آید که در مسیر جاده منتهی به آن نیز مناطق و روستاهای دیدنی دیگری چون برف ریز قرار دارند. اگر قصد سفر به نیشابور دارید، پیشنهاد می‌کنیم از این منطقه ییلاقی نیز دیدن کنید. درآمد اصلی ساکنان باغرود از راه کشاورزی است و باغ‌ های سرسبز و خاک حاصلخیز بسیاری در این ناحیه وجود دارد. رونق کشاورزی در منطقه باعث شده است عده کمتری روی به دامداری بیاورند. عده‌ای از ساکنان منطقه نیز در اردوگاه شهید رجایی مشغول کار هستند که یک پادگان بزرگ نظامی و یک اردوگاه بین‌المللی گردشگری منطقه است.
       باغ‌‌های سرسبز و خاک حاصلخیز بسیاری در منطقه باغرود وجود دارد. در مسیر و حتی پشت این اردوگاه نیز روستاهای دیگری چون در بهشت، برف‌ریز و... واقع شده‌اند که دارای مناظر، زیارتگاه‌ها و مناطقی برای اطراق نیمروزی در فصل تابستانند. به عنوان مثال اگر به کوهنوردی علاقه‌مند باشید، یکی از قسمت‌هایی که هواداران بسیار برای تماشا دارد «هفت غار» است که در همین مسیر جاده باغرود واقع شده است. روستای برف ریز نیز از جمله مناطق دیدنی این مسیر است که در میانه جاده و در سمت غربی آن قرار دارد. این روستا به دیده‌ بان شهر نیشابور نیز شهرت دارد. این منطقه برف گیر‌ترین محل است و چشم انداز زیبا و چشمه‌ های آب متعدد و آب و هوای بسیار خوب آن باعث شده جزو یکی از مناطق مهم توریستی نیشابور در نزدیکی دامنه جنوبی قله بینالود به شمار آید. اطراف باغرود پوشیده از درختان میوه، گردو، چنار، گیلاس، سیب و... است. همچنین مناظر زیبای کوهستانی و کوه‌های سر به فلک کشیده واقع در شمال منطقه همواره پذیرای طبیعت دوستان و کوهنوردان مشتاق است.


   

ارتباط با ما
سایر شهرستان ها
ورود به پنل
نیشابور، خیابان امام خمینی، امام خمینی 14
05142222039 - 05142240907
05142225666

تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق