• روستاهای هدف

  روستاهای گردشگری:

  منطقه گردشگری دیزباد

       منطقه ییلاقی دیزباد با ارتفاع متوسط 1970متر بالاتر از سطح دریا در 40کیلومتری شرق نیشابور در مسیر جاده مشهد واقع گردیده است. این روستای کوهستانی با معماری یکسان و زیبا دارای پوشش گیاهی متنوع و آب و هوایی متبوع و خنک می باشد. اکثر مردمان این روستا اسماعیلی مذهب هستند و هر ساله در فصل تابستان مراسم مذهبی خاصی را که در باورها و اعتقادات آنان ریشه دارد برگزار می کنند.

  تولید محصولات باغی: سیب، گیلاس، آلبالو، گردو و نیز پرورش گوسفند، گاو و تیور از مهم ترین منابع اقتصادی این روستا بشمار می آیند.

   

  روستای برف ریز

       منطقه‌ی برف ریز به دیده بان شهر نیشابور نیز شهرت دارد. این روستا در منطقه‌ای نزدیکی باغرود قرار گرفته است. این منطقه برف‌گیرترین محل، در شمال شهر و در دامنه جنوبی قله بینالود قرار گرفته‌ است و چشم‌انداز زیبا و چشمه‌های آب متعدد و آب و هوای بسیار خوب باعث شده این محل جزء یکی از مناطق مهم توریستی نیشابور شود.
   


   

  بهشت سرولایت - روستای کلیدر

       کلیدر از دیرباز یکی از بزرگ‌ترین و سرشناس‌ترین آبادی‌های خراسان به شمار می‌رفته است؛ روستایی زیبا، سرسبز با مردمانی خونگرم و باسواد که در فاصله 90کیلومتری شمال غربی شهرستان نیشابور و در آخرین سرحدات رشته کوه بینالود واقع شده است. کلیدر در محدوده جغرافیایی´35 º58طول شرقی و ´45 º36عرض جغرافیایی و در بخش سرولایت این شهرستان قرار دارد. طبق سرشماری سال 1385 کلیدر دارای 134خانوار و 543نفر جمعیت است. به لحاظ توپوگرافی، منطقه کاملاً کوهستانی و دارای ارتفاعات متعدد و دامنه‌های وسیع و یک آبریز بزرگ و اصلی به نام «زُو» کلیدر است که از شرق به کلیدر و از غرب به ارتفاعات کوه حیدری در امتداد رشته کوه‌های بینالود محدود می‌گردد. از آن جا که این روستا در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده، دارای آب و هوایی خنک است و وزش باد در همه‌ی روزهای سال وجود دارد اما بادهای موسمی نیز در ماه‌های مرداد و شهریور جریان دارد.

       

      کلیدر به لحاظ موقعیت اکولوژیکی و قابلیت‌های ذاتی خود یکی از زیباترین و متنوع‌ترین اکوسیستم‌های طبیعی شهرستان نیشابور محسوب می گردد. وجود درختان و درختچه‌های جنگلی همچون اُرس، زرشک، نسترن و زالزالک، دامنه‌های وسیع و ارتفاعات متعدد با پوشش متنوعی از گیاهان مرتعی و انواع وحوش، چشم‌انداز زیبایی به این ناحیه هدیه نموده است. طبق تحقیقات به عمل آمده در کوه کلیدر، بیش از 120نوع گیاه وحشی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها قابلیت‌های دارویی دارند. طبیعت زیبا و بِکر کلیدر به همان اندازه که از تنوع گیاهی برخوردار است، از تنوع جانوری نیز بهره مند است. کوه های بلند، مراتع کافی و مستعد، چشمه‌های فراوان و... باعث شده است که جانوران زیادی را دور هم جمع نماید. جاندارانی چون قوچ و میش آریال، پلنگ، گُراز، کفتار، گربه‌ی وحشی، شغال، گرگ، روباه، خرگوش، کبک، تیهو، کوکر، عقاب طلایی، شاهین، مار افعی، جعفری، کبری و... از آن جمله است. در کلیدر به سبب وجود باغ‌های فراوان و زمین‌های حاصلخیز زیاد، هم باغداری و هم کشاورزی وجود دارد. محصولات باغی محدود به چند میوه‌ی خاص نمی شود بلکه در همه‌ی ماه‌های بهار و تابستان در کلیدر می‌توان میوه خورد. گیلاس، آلبالو، زردالو، آلو، انواع آمرود و گلابی، سیب، گردو، انگور، هلو، شفتالو و... و همچنین محصولات زراعی گندم، جو، چغندر، ذرت، سیب زمینی، نخود، عدس، لوبیا، گوجه فرنگی، زیره و... به صورت محدود و گسترده کشت می‌شود.

       این روستا دارای چشمه‌های متعدد و یک رودخانه‌ی دائمی است که آب کشاورزی مردم از این طریق تأمین می‌شود. آب کشاورزی روستا بر مدار 12شبانه روز تقسیم شده است. روستای سرسبز و دیدنی کلیدر از لحاظ تاریخی، سابقه‌ای طولانی و دراز دامن دارد. نام آن پهلوی و از دو بخش «کلی» به معنای «محکم، قوی، کاری» و «در» به معنای «قلعه» تشکیل شده است؛ «قلعه ی محکم!» آثار تاریخی متعددی که در این روستا واقع شده است، از روزگارانی بسیار دور و دراز حکایت می کند که کمتر روستایی در منطقه ی نیشابور از این سابقه‌ی تاریخی برخوردار است؛ بنای «گنبد» کلیدر، تپه ی «قلعه کهنه»، غار «قلعه کمری»، بنای «خواجه ابوالقاسم»، «قلعه‌ی حاجی»، «قلعه‌ی خراب»، «حمام نادری»، بنای «امام زاده یحیی بن زید» و... از مهم‌ترین آثار به‌جا مانده از شکوه این روستای کهنسال است که در این میان بنای «گنبد» از بناهای دوره‌ی تیموریان و ایلخانیان و تپه‌ی «قلعه کهنه» از میراث غنی دوره‌ی سلجوقیان و تیموریان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و کار ثبت «حمام نادری» نیز رو به پایان است.
   

  روستای بوژان:

       روستای بوژان از توابع بخش مرکزی شهرستان نیشابور در 13کیلومتری شمال شرقی نیشابور و 120کیلومتری مشهد قرار گرفته است. این روستای کوهپایه‌ای که در ارتفاعات جنوبی رشته کوه بینالود استقرار یافته دارای آب و هوای معتدل کوهستانی با زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل است.
   
        


   

   

ارتباط با ما
سایر شهرستان ها
ورود به پنل
نیشابور، خیابان امام خمینی، امام خمینی 14
05142222039 - 05142240907
05142225666

تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق