آرامگاه ابوعثمان مغربی
    ابوعثمان سعید بن سلام مغربی از مشایخ صوفیه، متوفی به سال 373 قمری در نیشابور است  که در زمان حیاتش به مکتب جنید وابسته بوده و با عناوین شیخ حرم، طاووس الحرم، جنید ثانی شهرت داشته است. محل تولد مغربی را شهر قیروان مراکش (غرب) ذکر نموده اند. شیخ مغربی از محضر اساتیدی چون حبیب مغربی و ابو عمر زجاجب سود برده و شاگرد ابوالحسن صانع دینوری بوده است .
     آرامگاه مغربی از نوع چهار ایوانی و پلان آن شکل چلیپایی بوده که در طرفین هر ایوان در هر کدام از اضلاع دو ایوانچه به قرینه ساخته شده است. گنبد بنا از نوع دو پوسته ای است که روی پوشش بیرونی آن کاشی های تک رنگ فیروزه ای کار شده است. قدمت بنای آرامگاه را به دوره پهلوی دوم نسبت می دهند این آرامگاه در 4 کیلومتری جنوب شرقی شهر در حاشیه غربی بلوار منتهی به آرامگاه خیام واقع شده است. در جوار آرامگاه مغربی، آرامگاه ابوعثمان حیری ( رازی) از مشایخ بزرک تصوف و فقهای قرن سوم هجری متوفی به سال 298 هـ .ق نیز واقع شده است.
قدمتدوره پهلوی دوم
شماره ثبت 4033
تاریخ ثبت 1380/04/26
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

سایر شهرستان ها
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق